
Всяка година на 10 май светът отбелязва Световния ден на движението. Началото е поставено през 2002 г. по инициатива на 55-та Световна здравна асамблея, когато е приета резолюция по въпросите на храненето, физическата активност и здравето. Отбелязването на Световния ден на движението е повод да променим ежедневието си по отношение на физическото и психическото ни здраве, чрез повече движение.Ето някои от ползите за здравето от физическата активност:
- укрепва имунната система;
- води до оптимална костна минерализация;
- подобрява мускулната маса и издръжливост, което подобрява обмяната на веществата и повишава устойчивостта на организма;
- подобрява функционирането на дихателната, сърдечно – съдовата и мускулно – скелетната система;
Доказано е, че физическата активност и здравословното хранене са най –важните фактори за постигането на пълноценен начин на живот.
Това важи особено за децата и младите хора. Техните организми са в процес на развитие и растеж, на оформяне пропорциите на тялото, на физическото и психическо съзряване. Физически активните децата придобиват нови, необходими за тях, двигателни навици и умения. Развиват се физически качества като бързина, сила, издръжливост и ловкост, които правят всяка дейност ефективна, успешна и лека. Двигателната активност е основно профилактично средство при децата за предпазване от гръбначни деформации и затлъстяване.
Като цяло изводът е следният: „Ходете – и ще бъдете щастливи, ходете – и ще бъдете здрави.”
Чарлс Дикенс